Юрій Мірошниченко: Верховна Рада підтримала реформування української пенітенціарної системи

10.12.2015

9 грудня 2015 року Верховна Рада Україна прийняла у першому читанні за основу  шість законопроектів: 2251а, 2252а, 2253а, 2254а, 2255а і 2291а, які спрямовані на реформуваннякримінально-виконавчої системи.

 Під час своєї доповіді, представляючи вищезгадані законопроекти на пленарному засіданні Верховної Ради, Голова підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, народний депутат України Юрій Мірошниченко зазначив, що законопроекти є результатом плідної роботи українських та міжнародних експертів, правозахисників і, що їх співавторами є члени Комітету, котрі представляють різні фракції.

«До цього пакету увійшли проекти законів, які приводять у відповідність до європейських стандартів і до наших можливостей, в цьому контексті, ситуацію в пенітенціарній системі. Положення цих законопроектів спрямовані на гуманізацію тримання осіб, взятих під варту та засуджених осіб, яким судом призначено  покарання у виді позбавлення волі на певний строк або довічне позбавлення волі, та подальше реформування Державної пенітенціарної служби України», – зауважив Юрій Мірошниченко.

Зокрема, це наступні шість законопроектів:

-  «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України» (щодо удосконалення порядку застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення), реєстраційний номер № 2251а

-  «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України» (щодо гуманізації порядку і умов виконання покарань), реєстраційний номер №2252а

-  «Про внесення змін до статті 93 Кримінально-виконавчого кодексу України» (щодо удосконалення гарантій права засуджених на відбування покарання за місцем проживання до засудження або місця постійного проживання родичів), реєстраційний номер № 2253а;

-  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо гуманізації кримінальної відповідальності жінок), реєстраційний номер № 2254а

-  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо удосконалення доступу до правосуддя осіб, які утримуються в установах попереднього ув'язнення та виконання покарань), реєстраційний номер № 2255а

-  «Про внесення змін до Закону України «Про попереднє ув'язнення» (щодо імплементації окремих стандартів Ради Європи), реєстраційний номер № 2291а.

 Так, законопроектом № 2251а пропонується ввести прозорість у застосуванні до засуджених заохочень і впорядкувати цю процедуру; чітко визначити підстави для накладення стягнень і процедуру перевірки випадків порушення засудженими встановленого порядку відбування покарання, а також створити додаткові гарантії захисту прав і законних інтересів засуджених, зокрема, шляхом отримання необхідної правової допомоги. Наприклад, за хорошу поведінку адміністрація колонії зможе нагородити ув’язнених цінним подарунком або правом додаткового побачення.

Законопроект № 2252а стосується гуманізації тримання ув'язнених. Цим законопроектом уточнюються окремі аспекти процесу виконання кримінальних покарань. Зокрема, відповідно до цього законопроекту, серед іншого, засудженого, що оголосив голодування можна буде примусово годувати тільки за рішенням суду, прийнятого за висновком лікаря; також вводиться відповідальність лікарів колоній за розголошення медичної таємниці про стан здоров'я ув'язнених. Ув'язненим жінкам гарантується право не надавати інформацію і не проходити огляд у зв'язку зі здоров'ям їх репродуктивних органів, а також на відповідну вимогу – огляд повинен бути забезпечений жінкою.

Законопроект № 2253а пропонує змінити статтю 93 Кримінально-виконавчого кодексу України з тим, щоб удосконалити практичні гарантії права відбувати покарання в найближчій установі за власним місцем проживання або за місцем проживання родичів. На думку Юрія Мірошниченка, це є особливо актуальним в умовах економічної кризи.

Законопроектом № 2254а пом'якшується кримінальна відповідальність жінок. «Даний законопроект передбачає скасувати можливість засуджувати жінок довічно. Зараз в Україні довічне ув'язнення відбувають лише 24 жінки», – зазначив Голова підкомітету.

Законопроект № 2255а стосується людей, вина яких ще не доведена, але їх права вже порушені. У ньому прописано, яким чином повинен діяти і ув'язнений, і представники слідства в місцях позбавлення волі. Крім того, він надає доступ до інтернету особам, які взяті під варту.

Законопроект № 2291а, за словами Юрія Мірошниченка, є системним.

Даний проект закону стосується як стандартів утримання в ув'язненні людей, починаючи з площі, покладеної на одного ув'язненого, закінчуючи правилами поведінки, такими як право на дзвінки, листування, зустрічі з родичами.

«На моє переконання, цей і наступні законопроекти мають стати індикатором того, що Україна іде до європейської сім'ї цивілізованих правових держав, і депутати відчувають  свою відповідальність за цей надзвичайно важливий і чутливий індикатор нашої цивілізованості і європейськості, коли ми говоримо про захист прав людини», – звернувся до колег парламентарій.

 Підводячи підсумок, Голова підкомітету ще раз наголосив, що всі ці законопроекти були підготовлені з урахуванням і на виконання міжнародних зобов'язань України. На виконання тих застережень і зауважень, які робив Україні Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню   чи   покаранню.

«Сьогодні фактично той день, який може додати кожному з нас як народним депутатам відчуття гордості за те, що ми є народними депутатами», – переконливо зазначив Юрій Мірошниченко і додав, – «В контексті виступу Віце-президента Сполучених Штатів, який говорив, що від кожного з нас багато залежить, – в цей складний історичний момент – люди очікують від нас не благих намірів, а конкретних, абсолютно чітких змін в житті кожного громадянина України. Я ще раз наголошую, ці законопроекти є такими, за які жодному з вас не буде соромно, що ви за них голосували. Ви можете записати їх в скарбничку своїх успіхів».

 Заслухавши доповідачів та співдоповідачів по вказаних законопроектах та взявши участь в обговоренні, парламентарі України відзначили їх актуальність та нагальну потребу в поліпшенні умов тримання засуджених у виправних колоніях та осіб, взятих під варту у слідчих ізоляторах, відзначивши при цьому, що положення цих проектів аналізувались експертами Ради Європи та підтримані ними в повному обсязі.

За результатами розгляду, Верховною Радою ухвалені рішення щодо  прийняття  законопроектів за реєстраційними номерами: 2251а, 2252а, 2253а, 2254а, 2255а та 2291а в першому читанні за основу та доручення Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності доопрацювати зазначені законопроекти з урахуванням  поданих суб’єктами права законодавчої ініціативи  пропозицій та правок під час їх підготовки до розгляду в другому читанні.